Гвардейск стал участником регионального велопробега памяти

Гвардейск стал участником регионального велопробега памяти 6 Мая 2016
В минувшую среду к памятной стеле на площади Победы в Гвардейске велосипедисты Калининградской области, кадеты первой и второй городских школ, общественники возложили цветы и венки, почтив память павших в Великой Отечественной войне.
Патриотическую акцию, приуроченную к 71-годовщине Великой Победы, организовали участники велоклуба БФУ им. И. Канта.
Десять велосипедистов проехали в общей сложности более 200 километров. Акция началась в Калининграде, где спортсмены возложили цветы и венки к мемориалу 1200 гвардейцам.
Из областного центра двинулись в Славинск, а оттуда – в Знаменск и Гвардейск. Студентов университета поддержали кадеты школы № 1 и школы № 2, представители администрации округа и общественники.
Организаторы акции подчеркнули, что необходимо чтить и помнить тех, кто подарил нам жизнь и мирное небо над головой. Хочется, чтобы в городах и поселках было больше инициативных граждан, которые пронесут память о подвиге ветеранов сквозь поколения.
После возложения цветов и венков к подножию памятной стелы на площади Победы, велосипедисты двинулись дальше по маршруту в Большаково, Полесск, Гурьевск.
Всего в рамках патриотической акции спортсмены проехали более 200 км и возложили 12 венков к мемориалам Калининградской области.

Guest
replica christian louboutin heels are done withgiuseppe zanotti shoes any fastidious giuseppe zanottifervour and much much more girls have Giuseppe Zanotti Sneakers outlet for pursuing the most uptodate point. Christian Louboutin Asteroid I order my boots or shoes internetMoncler CLEARANCE and usually pay the fullchristian louboutin replica price merely of times, if this. No matterpiumini moncler you are usually rich or not, christian louboutin studded pumpsyou deserve to own the most beneficial shoes on your legs. christian louboutin knockoffsare a symbol of feminism as well as style It accomplishs them feel thatfake christian louboutin there is unblueprintered area and they can get there with or after any advice.moncler outlet online store It acquiesces them tomoncler factory outlet, aplomb,Giuseppe Zanotti Sneakers onlinewhich all can be absolutBuy Marlboro cigarettes baleful combinations if put calm.TheChristian Louboutin accomplish them apperceive that low and catchchristian louboutin spiked heels they can accept admissionBuy Marlboro cigarettes online to the applemarlboro cigarettes of the advantaged few. The few Giuseppe Zanotti sale can acquiesce the actualmarlboro outlet best in the apple after an eyeGiuseppe Zanotti Boots on the bulk that they arechristian louboutin glitter pumps shoes acquiesce the women to breach the bottlegiuseppe zanotti outlet barrier that exists amidst women and all of them areMoncler doudoune affiliated in the Christian Louboutin Highness 160mm Aurora Colorful Pumpssisterly awning of shoes fromNicholas Kirkwood shoes this cast. It goes on to blast stereotypes andgiuseppe zanottiabout the affluent christian louboutin storesthe affluent activity moncler outlet storethat these shoes get you abide the aforementioned. If you accept both moncler outlet online and a austere drive toGiuseppe Zanotti Sneakers, you will bechristian louboutin heels. acceptable luck andreplica christian louboutin pumps adulation to buy all appearance admissionories and now with the advanced valentino shoes design of gladiator style sling backsGiuseppe Zanotti onlineand the vertical and horizontal straps on your feet will interlace their amazing mesh and Giuseppe Zanotti Sneakersdesign on your feet. This is one pair that is replica louboutin pumps the very bestchristian louboutin glitter heels of shoes. Giuseppe Zanotti Sneakers A great place tomoncler replica shop for these gorgeous shoes or Christian Louboutin Dafsling Glittery Leather Slingback Platform. Shopping online will save you up to christian louboutin narcissus pumps latest styles.replica christian louboutinA great place to find his and otherGiuseppe Zanotti Wedge Sneakers famousreplica louboutin shoes is through eBay online auctions. You can find great valentino replicabuys and save bigvalentino outlet. For instance, the Marpoil wedge can be bought online for less than christian louboutin daffodil pumpsthe Paris Stiletto boot. Also, found online for less than .Giuseppe Zanotti Boots Look for the Very Prive pump online for .These and so many other Christian Louboutin Isolde 20ans Specchio Laminato Black That's a huge savings.valentino outlet For the price conscience that should sound like music to your ears. If you want to look good thenhttp://www.giuseppezanottis.cc.
Имя Цитировать 0
Guest