Управление по делам молодежи, культуры и спорта администрации муниципального образования «Гвардейский городской округ» расположено по адресу:
238210, Калининградская обл., г. Гвардейск, ул. Красноармейская, 24
телефон: 8(40159)3-32-10, 3-17-30
e-mail: otdelmpks@mail.ru
Режим работы:
Понедельник-пятница 8-00 час. до 17-00. Перерыв на обед с 13-00 час. до 14-00 час.
Суббота, воскресенье выходной день.

Структура отдела

Суслов Лев Николаевич - начальник управления

Основные показатели деятельности учреждений культуры Гвардейского округа

Национально-культурный центр «Дом дружбы» работает на базе Дома культуры города Гвардейска

Новости молодежи, культуры и спорта

В Гвардейске за неделю газифицировали 45 квартир

В Гвардейске за неделю газифицировали 45 квартир 17 Мая 2016
Заместитель главы администрации округа по финансам и бюджету Татьяна Решетникова рассказала о работе комиссии по мобилизации доходов, которая состоялась в апреле и первой половине мая. Всего на комиссию были приглашены 158 арендаторов, с общей задолженностью более 11 млн рублей. Арендаторам в очередной раз напомнили об обязательности соблюдения финансовой дисциплины. К злостным неплательщикам администрация округа будет вынуждена применить более суровые меры.

Начальник управления ЖКХ Виталий Ламонов отрапортовал, что за неделю еще 45 квартир газифицированы. Жители дома № 13 по ул. 9 мая перешли со сжиженного газа на природный. Стоимость такого перехода для жителей этого дома обошлась примерно в тысячу рублей. Жильцы теперь будут получать колоссальную выгоду: стоимость куба сжиженного газа стоит почти 110 руб., а природного - всего 8 руб. Затраты окупятся всего-то через 4-6 месяцев. А дальше – сплошная экономия семейного бюджета, а также надежность системы и качество услуги.

fitflop sale
Имя Цитировать 0
Guest
replica christian louboutin heels are done withgiuseppe zanotti shoes any fastidious giuseppe zanottifervour and much much more girls have Giuseppe Zanotti Sneakers outlet for pursuing the most uptodate point. Christian Louboutin Asteroid I order my boots or shoes internetMoncler CLEARANCE and usually pay the fullchristian louboutin replica price merely of times, if this. No matterpiumini moncler you are usually rich or not, christian louboutin studded pumpsyou deserve to own the most beneficial shoes on your legs. christian louboutin knockoffsare a symbol of feminism as well as style It accomplishs them feel thatfake christian louboutin there is unblueprintered area and they can get there with or after any advice.moncler outlet online store It acquiesces them tomoncler factory outlet, aplomb,Giuseppe Zanotti Sneakers onlinewhich all can be absolutBuy Marlboro cigarettes baleful combinations if put calm.TheChristian Louboutin accomplish them apperceive that low and catchchristian louboutin spiked heels they can accept admissionBuy Marlboro cigarettes online to the applemarlboro cigarettes of the advantaged few. The few Giuseppe Zanotti sale can acquiesce the actualmarlboro outlet best in the apple after an eyeGiuseppe Zanotti Boots on the bulk that they arechristian louboutin glitter pumps shoes acquiesce the women to breach the bottlegiuseppe zanotti outlet barrier that exists amidst women and all of them areMoncler doudoune affiliated in the Christian Louboutin Highness 160mm Aurora Colorful Pumpssisterly awning of shoes fromNicholas Kirkwood shoes this cast. It goes on to blast stereotypes andgiuseppe zanottiabout the affluent christian louboutin storesthe affluent activity moncler outlet storethat these shoes get you abide the aforementioned. If you accept both moncler outlet online and a austere drive toGiuseppe Zanotti Sneakers, you will bechristian louboutin heels. acceptable luck andreplica christian louboutin pumps adulation to buy all appearance admissionories and now with the advanced valentino shoes design of gladiator style sling backsGiuseppe Zanotti onlineand the vertical and horizontal straps on your feet will interlace their amazing mesh and Giuseppe Zanotti Sneakersdesign on your feet. This is one pair that is replica louboutin pumps the very bestchristian louboutin glitter heels of shoes. Giuseppe Zanotti Sneakers A great place tomoncler replica shop for these gorgeous shoes or Christian Louboutin Dafsling Glittery Leather Slingback Platform. Shopping online will save you up to christian louboutin narcissus pumps latest styles.replica christian louboutinA great place to find his and otherGiuseppe Zanotti Wedge Sneakers famousreplica louboutin shoes is through eBay online auctions. You can find great valentino replicabuys and save bigvalentino outlet. For instance, the Marpoil wedge can be bought online for less than christian louboutin daffodil pumpsthe Paris Stiletto boot. Also, found online for less than .Giuseppe Zanotti Boots Look for the Very Prive pump online for .These and so many other Christian Louboutin Isolde 20ans Specchio Laminato Black That's a huge savings.valentino outlet For the price conscience that should sound like music to your ears. If you want to look good thenhttp://www.giuseppezanottis.cc.
Имя Цитировать 0